Šunų agresija gali kelti daug klausimų – ką daryti, jei šuo šiepia dantis, urzgia, saugo ėdalą ir rodo lyderystę? Veterinarai Vilniuje teigia, kad būtina imtis kuo skubesnių priemonių, kurios padėtų sėkmingai valdyti šuns agresiją. Negalite leisti augintiniui jaustis padėties šeimininku, kadangi tai gali sukelti rimtų pasekmių – šuo taps sunkiai valdomu ir kels realų pavojų jums, jūsų šeimos nariams ir aplinkiniams.
Pasidomėkite šuns veisle ir tapkite „gaujos“ lyderiu
Veterinarai primena, kad šuns elgesio vystymuisi labai svarbus genetinis faktorius, t. y. vieni šunys iš prigimties yra linkę į didesnę agresiją, tačiau nereikėtų visko nurašyti prigimčiai – lygiai taip pat svarbu nuo mažų dienų formuoti šuns charakterį. Šunys yra socialūs gyvūnai, kurie instinktyviai bando suvokti savo padėtį „gaujoje“. Jei jūs neužimsite lyderio pozicijos, į ją pretenduos jūsų šuo. Iš kitos pusės, reikėtų žinoti, kad šuo jautriai reaguoja į griežtą kontrolę, pvz., jei mušite šunį, jis gali pulti iš baimės.
Dar prieš įsigydami šuniuką, turėtumėte pasidomėti konkrečiai veislei būdingais charakterio bruožais. Jei įmanoma, verta pasidomėti, kaip į šeimininko komandas ir lyderystę reaguoja jūsų šuniuko tėvai. Veterinarai primena, kad jau nuo pirmos dienos būtina siekti, kad šuniukas paklustų jūsų žodinėms komandoms ir visoms kontrolės formoms. Fizinių bausmių rekomenduojama vengti, todėl šuniuką geriausia auklėti nuolatos jį giriant už gerą elgesį ir nuopelnus. Jūsų siekiamybė – kad šuo jums paklustų be jokio pasipriešinimo ir baimės.
Svarbiausios agresijos mažinimo užduotys
Vienas pirmųjų darbų – išmokyti šunį, kad jis jums nesipriešintų, atliekant priežiūros procedūras, pvz., šunį šukuojant, kerpant nagus, valant dantis ar ausis ir t. t. Šuo turi paklusti ir nesipriešinti. Atlikite šias procedūras reguliariai ir paskatinkite šunį už tinkamą elgesį. Būkite atkaklūs ir neleiskite šuniui imti viršaus, tačiau niekada neverskite jo kažko daryti jėga, pvz., jei šuo priešinasi, kai liečiate jo ausis, nepasiduokite ir pastoviai kartokite šį veiksmą, kol šuo pripras ir nebesipriešins. Kai šuo sureaguoja tinkamai, duokite jam skanėstą.
Jei šuo pradeda rodyti agresiją dėl savo žaislų ar maisto, mokykite augintinį, kad jis turi jums atiduoti daiktus, kai liepiate. Pradėkite nuo mažiausiai šuniui patrauklaus žaislo ir kiekvieną kartą, kai šuo jums jį atiduos, paskatinkite augintinį už gerą elgesį. Jei šuo šiepia dantis, kai ėda, turite parodyti jam, kad maisto davimą ir jo atsargas reguliuojate jūs. Mokykite šunį sėdėti ir laukti kol paruošite maistą ir padėsite jį ant grindų. Kai šuniukas pradeda valgyti, prieikite prie jo, paglostykite arba pakelkite maisto dubenėlį, įdėkite į jį skanėstą ir atiduokite atgal.
Veterinarai primena, kad ypatingai svarbu šuniuką mokyti tinkamo elgesio iš anksto, o ne tada, kai atsiranda problemos. Jei matote, kad šuniukas pradeda elgtis netinkamai, reikliai ar pernelyg energingai (pvz., žaisdamas ima kasti į rankas), ignoruokite jį ir jokiu būdu neskatinkite arba mokykite žodinių komandų „negalima“, „gana“ ir pan.